Sürüden Devlete; Toplumsal Bağ Üzerine Psikanalitik Deneme
Sürüden Devlete; Toplumsal Bağ Üzerine Psikanalitik Deneme

Sürüden Devlete; Toplumsal Bağ Üzerine Psikanalitik Deneme

Tedarikçi : Eugene Enriquez
Fiyat : ₺372,00
Barkod : 9789755394343
:
Sürüden Devlete, toplumun, bireyin ve iktidar mekanizmalarının analizinde psikanalitik yöntemi kullanan ender eserlerden biri. Sosyolog Eugène Enriquez, bu kitapta psikanalitik düşünceden yola çıkarak eşsiz bir analize girişiyor. Birey ile toplum, birey ile devlet arasındaki ilişkilere sağlam bir bakış açısıyla ışık tutan yazar, öncelikle Freud'un bir anlamda sosyolojik eserleri olan Totem ve Tabu, Musa ve Tektanrıcılık, Bir Yanılsamanın Geleceği, Uygarlık ve Hoşnutsuzlukları metinlerinden yola çıkıyor. Hem sosyologlar hem de psikanalistler tarafından es geçilmiş bu Freud eserlerini, basmakalıp düşüncelerin tamamen dışında sistemli bir incelemeye tabi tutarak referans alıyor. Sürüden Devlete, hepimiz için kilit önem taşıyan bir sorunun cevabını ararken, insanlığın en karanlık dehlizlerine dalıyor: Özgür ve mutlu olmak isteyen insanlar niçin zorbalara, şeflere ya da devletlere boyun eğer? Demokrasi niçin hâlâ bizlere yepyeni bir düşünce gibi gelir? İnsanların toplu halde yaşamaya başlamalarıyla ortaya çıkan kolektif görüngülerin, bu görüngülerin aldığı biçimlerin ve anlamların peşinde süren bu arayış, bizi sevgi ve şiddet ilişkisiyle, dışlanma ve kabul görmeyle karşı karşıya getirir. Böylece yazar, Freud eksenli sorunsaldan yola çıkarak, toplumsal bağın teorisini, kadın-erkek, yaşlı-genç, insan-doğa, kutsal-kutsal dışı ilişkileri çerçevesinde irdeliyor ve modern toplumlardaki iktidar yapılarını da bu temel kavram ve durumların analizine tabi tutuyor. Liberal kapitalist toplum biçimlerinden reel sosyalizm yapılarına, faşist Nazi iktidarından Latin Amerika'daki askeri diktatörlüklere uzanan geniş bir yelpazedeki devlet-kitle-birey ilişkileri, benzer ve farklı yanlarıyla ve psikanalitik temelleriyle ortaya seriliyor. Toplumsal bağı anlamak, aslında tahakkümü, çatışmaları, açık ya da gizli şiddeti ve sevgiyi anlamaktır. Kutsallığın yeni simgeleri olan çalışma ve paradan yola çıkan yazar, bu modern iktidar mekanizmalarını, cinsiyetler ve kuşaklar arasındaki ilişkilerle, paranoya ve sapkınlıkla birlikte değerlendirerek, ekonominin ve rasyonalitenin baskın olduğu günümüz toplumlarının da aslında Eros'un ve Thanatos'un egemenliğindeki toplumlar olduğunu gösteriyor. Burada çetin bir soru ortaya çıkmakta: İnsanlığın eşit ve özgür yaşayabilme ümidi, herkesin herkesi sevebileceği bir toplum ihtimali, daha kabaca bir ifadeyle devletsiz bir toplum ihtimali var mı?
Yazar
Eugene Enriquez
Sayfa Sayısı
0
Basım Tarihi
2004-01
Basım Dili
Türkçe
Etiketler
Sürüden, Sürüden Devlete, Sürüden Devlete Toplumsal, Sürüden Devlete Toplumsal Bağ, Sürüden Devlete Toplumsal Bağ Üzerine, Sürüden Devlete Toplumsal Bağ Üzerine Psikanalitik, Sürüden Devlete Toplumsal Bağ Üzerine Psikanalitik Deneme, Sürüden Devlete Toplumsal Bağ Üzerine Deneme, Sürüden Devlete Toplumsal Bağ Psikanalitik, Sürüden Devlete Toplumsal Bağ Psikanalitik Deneme, Sürüden Devlete Toplumsal Bağ Deneme, Sürüden Devlete Toplumsal Üzerine, Sürüden Devlete Toplumsal Üzerine Psikanalitik, Sürüden Devlete Toplumsal Üzerine Psikanalitik Deneme, Sürüden Devlete Toplumsal Üzerine Deneme, Sürüden Devlete Toplumsal Psikanalitik, Sürüden Devlete Toplumsal Psikanalitik Deneme, Sürüden Devlete Toplumsal Deneme, Sürüden Devlete Bağ, Sürüden Devlete Bağ Üzerine, Sürüden Devlete Bağ Üzerine Psikanalitik, Sürüden Devlete Bağ Üzerine Psikanalitik Deneme, Sürüden Devlete Bağ Üzerine Deneme, Sürüden Devlete Bağ Psikanalitik, Sürüden Devlete Bağ Psikanalitik Deneme, Sürüden Devlete Bağ Deneme, Sürüden Devlete Üzerine, Sürüden Devlete Üzerine Psikanalitik, Sürüden Devlete Üzerine Psikanalitik Deneme, Sürüden Devlete Üzerine Deneme, Sürüden Devlete Psikanalitik, Sürüden Devlete Psikanalitik Deneme, Sürüden Devlete Deneme, Sürüden Toplumsal, Sürüden Toplumsal Bağ, Sürüden Toplumsal Bağ Üzerine, Sürüden Toplumsal Bağ Üzerine Psikanalitik, Sürüden Toplumsal Bağ Üzerine Psikanalitik Deneme, Sürüden Toplumsal Bağ Üzerine Deneme, Sürüden Toplumsal Bağ Psikanalitik, Sürüden Toplumsal Bağ Psikanalitik Deneme, Sürüden Toplumsal Bağ Deneme, Sürüden Toplumsal Üzerine, Sürüden Toplumsal Üzerine Psikanalitik, Sürüden Toplumsal Üzerine Psikanalitik Deneme, Sürüden Toplumsal Üzerine Deneme, Sürüden Toplumsal Psikanalitik, Sürüden Toplumsal Psikanalitik Deneme, Sürüden Toplumsal Deneme, Sürüden Bağ,
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Alışveriş deneyiminizi geliştirmek, hizmetlerimizi sunmak, müşterilerin hizmetlerimizi nasıl kullandığını anlayarak iyileştirmeler yapabilmek ve ilgi alanlarına göre özelleştirilmiş reklamlar da dahil olmak üzere reklamları gösterebilmek için çerezler ve benzeri araçları kullanmaktayız. Onaylı üçüncü taraflar da bu araçları, reklam gösterimimizle bağlantılı olarak kullanır.