Marks' Tıbbi Biyokimyanın Esasları; Klinik Yaklaşım
Marks' Tıbbi Biyokimyanın Esasları; Klinik Yaklaşım

Marks' Tıbbi Biyokimyanın Esasları; Klinik Yaklaşım

Tedarikçi : Michael Lieberman
Fiyat : ₺2.664,00
Barkod : 9786054949823

Marks' Tıbbi Biyokimyanın Esasları

Marks' Esaslı Tıbbi Biyokimya, ikinci baskı Marks' Tıbbi Biyokimya: Klinik Yaklaşımın dördüncü baskısı temelindedir. Bu kitap tıp öğrencilerinin önemli temel biyokimyasal kavramlara odaklanması için modernize edilmiştir. Eğer ileri detaya ihtiyaç duyulursa, geniş "ana" kitaba başvurulabilir.
Tıbbi biyokimya öğrencilerin dört yıllık eğitimi süresince tıp öğrencileri tarafından alınmış ve sıklıkla en az takdir edilen kurs olmuştur. Birçok öğrenci onların klinik yıllarına uygulayabileceği biyokimyayı nasıl öğrenmesini anlamakta başarısız olmaktadır. Çok sıklıkla, kurs süresince öğrenciler önemli biyokimyasal kavramları anlamak yerine ezbere dayalı öğrenme tuzağına düşmektedir. Bu talihsizliktir, çünkü tıbbi biyokimya tıp fakültesi inşasında tüm gelecek kursların yapı iskelesi ve moleküler bir temel sağlamaktadır. Biyokimya hastalığın moleküler düzeyde anlaşılabilmesi üzerine altyapı sağlamaktadır. Tıbbi Biyokimya tanı ve tedavi süreçlerinde, yeni ilaç tedavileri ve terapiler temelinde araç-gereç (lab. verileri) tedarik etmektedir. Biyokimyanın temel ilkelerini idrak etmeden bugünün tıp pratiğini anlamak çok zordur.
Öğrenci kitap boyunca ilerlerken, iki önemli hedef: protein yapı/fonksiyon ve hastalığın metabolik temelinin anlaşılması vurgulanacaktır. Bunu başarmak için, öğrenci büyük moleküller nasıl sentezlenir ve kullanılır (DNA, RNA ve proteinler), enerji nasıl meydana getirilir, depolanır ve metabolize edilmeyi öğrenecektir. Bu temel kavramlar anlaşıldığında, bir hastalık durumuna yol açabilir temel sü¬reçlerdeki değişimlerin nasıl olduğunu anlamak basitleşecektir.
Kalıtsal hastalık bir kişinin DNA'mda meydana gelen değişimlerle varyant bir protein sentezlenmesine yol açması nedeniyle oluşur. O proteinin aktivitesine bağlı metabolik yol değişikliği hastalık durumuna neden olmaktadır. Metabolik bir yolda (veya bir yol düzenlenmesinde ya da sinyalizasyonda) bir tıkanmanın sonuçlarım anlama yetisi ile öğrenci spesifik bir hastalığın işaretlerini ve semp¬tomlarım iyice anlaması kolaylaşacaktır. Örneğin, tip I diyabet insülin sentez eksikliğinin bir sonucu akabinde meydana gelmektedir, fakat bu tip diyabete eşlik eden pek çok semptomlar nasıl ortaya çıkıyor?. İnsülin normal metabolik yolları nasıl etkilediği ve düzenlediğinin idrak edilmesiyle, öğrenci bir listeden insülin etkilerini tam ezberlemeden, insülin etkilerini kolayca anlayabilecektir.
Bu kitap biyokimya tartışılırken öğrencilere hasta vakaları takdim etmektedir. Buna istinaden, bu kitap biyokimya ve tıp arasındaki bağlantıyı kuvvetlendiriyor ve öğrenciye biyokimya sunulurken bu ilişki hakkında bilgi edinmeye imkân verilmektedir. Hastalar yeniden tekrarlanır, çok karışık semptomlar ve tedaviler tartışılarak, daha çok biyokimya öğrenilmektedir. Bu tarzda, kitap ilerledikçe biyokimyanın tıbbi yönleri de irdelenip, kuvvetlendirilmektedir.
Kitap ilk basıldığından beri 8 yıl oldu, kitabın ikinci baskısının hazırlanmasında; yazarlar gerekli temel bilim bölümlerinin güncellenmesi yanı sıra geçerli bakım ilkeleri doğrultusunda hasta vakaları güncellenmesine odaklandı. Bunun için özellikle kısım 14 rekombinant DNA teknolojiyi ve böyle bir teknoloji hastalığın tanımlanmasında nasıl kullanılabilir tanımlamaktadır. Ayrıca kısım 15 kanserin moleküler biyolojisi kitaba ilave edilmiş olup, 14. Kısım inşa edilirken kanser tedavi biliminde bazı yeni trendler de yansıtılmaktadır.

:
Marks' Tıbbi Biyokimyanın Esasları temel kavramları tıp pratiğine uygulamanıza izin vererek biyokimyayı fizyoloji ve patofizyoloji ile ilişkilendiren hasta-odaklı yaklaşımı ele almaktadır. Marks' Ana Hatları, Marks' Temel Tıbbi Biyokimya temelinde oluşturulan kitap, yol göstermek için yararlı ikonlar ve varsayımsal kısa hasta hikayeleri merkezli organize bölümleri sezgisel olarak devam ettirirken, birçok temel biyokimyasal kavramlar üzerine odaklanmak için modernize edilmiştir. Biyokimyasal yolların ve kimyasal yapıların renkli gösterimleri ana kavramları izah etmekte ve kitabın anlaşılmasını geliştirmektedir. Varsayımsal kısa hasta hikayeleri klinik ilişki sağlar ve biyokimyayı insan sağlığına ve hastalığına bağlamaya yardım eder. Faydalı ikonlar her bölüm vasıtasıyla size yol gösterir ve anahtar kavramları tanımlar. Klinik Notlar hastalık belirtilerini ve semptomların, açıklar. Kitap Notları kitaptaki ilgili önemli noktalarla ilişkili pratik ipuçları sağlar Sorular ve Cevaplar her bölüm sergilenirken kritik düşünmeyi teşvik eder. Klinik Yorumlar biyokimyasal dinamikleri tedavi seçeneklerine ve sonuçlarına bağlar. Bölüm Taslaklar ve Önemli Noktalar okuyuculara ön bakış ve bölüm içeriğine genel bakışa imkan sağlar. Kısım Sonu Gözden Geçirme Soruları ve Özet Hastalık Tabloları eve-götürülecek mesajları ve bilgi pekiştirilmesine dikkat çekmektedir. Editörler : Ramazan Amanvermez, Bahattin Avcı
Yazar
Michael Lieberman
Basım Dili
Türkçe
Basım Numarası
1
Basım Tarihi
2017-01
Ebat
210-275
Kağıt Cinsi
Kuşe
Kapak
Karton Kapaklı
Sayfa Sayısı
622
YayKat
Akademik - Tıp Bilimleri
Etiketler
Marks, Marks Tıbbi, Marks Tıbbi Biyokimyanın, Marks Tıbbi Biyokimyanın Esasları, Marks Tıbbi Biyokimyanın Esasları Klinik, Marks Tıbbi Biyokimyanın Esasları Klinik Yaklaşım, Marks Tıbbi Biyokimyanın Esasları Yaklaşım, Marks Tıbbi Biyokimyanın Klinik, Marks Tıbbi Biyokimyanın Klinik Yaklaşım, Marks Tıbbi Biyokimyanın Yaklaşım, Marks Tıbbi Esasları, Marks Tıbbi Esasları Klinik, Marks Tıbbi Esasları Klinik Yaklaşım, Marks Tıbbi Esasları Yaklaşım, Marks Tıbbi Klinik, Marks Tıbbi Klinik Yaklaşım, Marks Tıbbi Yaklaşım, Marks Biyokimyanın, Marks Biyokimyanın Esasları, Marks Biyokimyanın Esasları Klinik, Marks Biyokimyanın Esasları Klinik Yaklaşım, Marks Biyokimyanın Esasları Yaklaşım, Marks Biyokimyanın Klinik, Marks Biyokimyanın Klinik Yaklaşım, Marks Biyokimyanın Yaklaşım, Marks Esasları, Marks Esasları Klinik, Marks Esasları Klinik Yaklaşım, Marks Esasları Yaklaşım, Marks Klinik, Marks Klinik Yaklaşım, Marks Yaklaşım, Tıbbi, Tıbbi Biyokimyanın, Tıbbi Biyokimyanın Esasları, Tıbbi Biyokimyanın Esasları Klinik, Tıbbi Biyokimyanın Esasları Klinik Yaklaşım, Tıbbi Biyokimyanın Esasları Yaklaşım, Tıbbi Biyokimyanın Klinik, Tıbbi Biyokimyanın Klinik Yaklaşım, Tıbbi Biyokimyanın Yaklaşım, Tıbbi Esasları, Tıbbi Esasları Klinik, Tıbbi Esasları Klinik Yaklaşım, Tıbbi Esasları Yaklaşım, Tıbbi Klinik, Tıbbi Klinik Yaklaşım, Tıbbi Yaklaşım, Biyokimyanın, Biyokimyanın Esasları,
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Alışveriş deneyiminizi geliştirmek, hizmetlerimizi sunmak, müşterilerin hizmetlerimizi nasıl kullandığını anlayarak iyileştirmeler yapabilmek ve ilgi alanlarına göre özelleştirilmiş reklamlar da dahil olmak üzere reklamları gösterebilmek için çerezler ve benzeri araçları kullanmaktayız. Onaylı üçüncü taraflar da bu araçları, reklam gösterimimizle bağlantılı olarak kullanır.