Endokrinoloji; Metabolizma ve Diyabet
Endokrinoloji; Metabolizma ve Diyabet

Endokrinoloji; Metabolizma ve Diyabet

Tedarikçi : Metin Özata
Fiyat : ₺1.012,32
Barkod : 9786055507015

Endokrinoloji 3. Baskı 

Endokrinoloji, hormon salgılayan bezlerde oluşan hastalıklarla ilgilenen bilim dalıdır.

Hormonlar vücutta çeşitli organlardan salgılanır ve metabolizmanın tamamına etki eder. Örneğin, kafatasında yer alan hipofiz bezinden büyüme hormonu salgılanır. Büyüme hormonu çocuklarda büyümeyi sağlar ayrıca metabolik etkileri vardır. Erişkin kişilerde ise büyüme durduğu halde metabolizmaya etki eder.

Böbrek üstü bezlerinden salgılanan kortizol hormonunun strese karşı koruyucu etkisi vardır. Kortizol hormonu olmadan yaşamımızı devam ettiremeyiz.

Kadınların yumurtalıklarından kadınlara gerekli olan ostrojen progesteron salgılanır ve neslin devamını sağlayan yumurtlama işlemi gerçekleşir.

Erkeklerin testisinden testosteron hormonu salgılanır. Testosteron hormonu erkeksi görüntüyü ve erkeksi davranışları oluşturur. Ayrıca erkeklerin kas ve kemik sistemine de etkisi vardır.

Hormonların fazlalıkları, hastalıkları ve eksiklikleri endokrinoloji bilimi kapsamındadır.

:
İçindekiler; -Endokrinolojiye Giriş -Hipofiz-Hipotalamus Hastalıkları -Tiroid ve Paratiroid Hastalıkları -Sürrenal Hastalıkları -Gonad Hastalıkları -Poliglandüler Endokrin Hastalıkları -Endokrin Acil Durumlar -Metabolik Kemik Hastalıkları -Obezite, Metabolik Sendrom ve Hiperlipidemi -Diabetes Mellitus -Doğumsal Metabolizma Hastalıklar -Endokrinolojik Testler -Sağlıklı Beslenme ve Diyet -Vitaminler -Mineraller ve Kullanımı
Yazar
Metin Özata
Basım Dili
Türkçe
Basım Numarası
1
Basım Tarihi
2011-12
Ebat
145-205
Kağıt Cinsi
2.Hamur
Kapak
Karton Kapaklı
Sayfa Sayısı
842
YayKat
Akademik - Tıp Bilimleri
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Alışveriş deneyiminizi geliştirmek, hizmetlerimizi sunmak, müşterilerin hizmetlerimizi nasıl kullandığını anlayarak iyileştirmeler yapabilmek ve ilgi alanlarına göre özelleştirilmiş reklamlar da dahil olmak üzere reklamları gösterebilmek için çerezler ve benzeri araçları kullanmaktayız. Onaylı üçüncü taraflar da bu araçları, reklam gösterimimizle bağlantılı olarak kullanır.