Bize Göre ve Bir Seyahatin Notları (Günümüz Türkçesiyle)
Bize Göre ve Bir Seyahatin Notları (Günümüz Türkçesiyle)

Bize Göre ve Bir Seyahatin Notları (Günümüz Türkçesiyle)

Tedarikçi : Ahmet Haşim
Fiyat : ₺26,00
Barkod : 9786052959428
:
Ahmet Haşim'in İkdam gazetesinde çıkan köşe yazılarından seçilen denemelerle Paris seyahati izlenimlerinden oluşan Bize Göre 1928 yılında yayımlandı. Yalın, açık, akıcı, kimi zaman alaycı bir dille yazılmış olan denemeler ve aynı üslup özelliklerini taşıyan seyahat izlenimleri yazarın etkili ifadesinin yanı sıra derin gözlem gücünü ve eleştirel bakış açısını da okura yansıtır. Bununla birlikte bazı yazılarında dikkati çeken şiirsellik Haşim'in imge yüklü şiirlerin duygulu, kırılgan şairi olduğunu da hatırlatır. Bize Göre her gün defalarca karşılaşılan sıradan ve küçük konuların usta bir yazarın kalemiyle nasıl bütünlüklü bir dünya tablosu oluşturabildiğinin çarpıcı bir örneğidir. Ahmet Haşim (1887-1933) Bağdat'ta doğan Ahmet Haşim'in çocukluk yılları babasının görevi nedeniyle Arabistan'ın çeşitli vilayetlerinde geçer. Erken yaşta annesini kaybetmesinin neden olduğu ruhsal sarsıntı o dönemden başlayarak çekingen, içe kapanık ve hayalperest bir kişilik yapısına yol açar. 1895'te babasıyla birlikte İstanbul'a gelir, iyi konuşamadığı Türkçeyi ilk iki yıl Numune-i Terakki Mektebi'nde öğrendikten sonra, 1897'de Galatasaray Sultanisi'ne kaydolur. Giderek edebiyata yönelen Ahmet Haşim, edebiyat hocaları Tevfik Fikret ve Ahmet Hikmet Müftüoğlu'nun da desteğiyle 16 yaşında ilk şiirini yayımlar. 1907'de Galatasaray'dan mezun olur, Reji İdaresi'nde çalışırken Hukuk Mektebi'ne devam eder. 1909'da Fecr-i Ati topluluğunun Servet-i Fünun'da yayımlanan bildirisinde onun da imzası vardır. Uzun sürmeyen bu beraberliğin ardından siyasi ve edebi gruplaşmaların dışında kalmayı tercih eden şair, kendine özgü bir şiir anlayışı geliştirir. 1921'de yayımlanan Göl Saatleri ve 1926'da yayımlanan Piyale adlı şiir kitaplarıyla döneminin önde gelen şairleri arasında yer alır. Modern Türk şiirinin kurucularından biri olarak kendinden sonra gelenleri önemli ölçüde etkiler. Şiirlerindeki kapalılık ve güç anlaşılırlığa karşılık düzyazıları gayet yalın, açık, akıcı ve yer yer mizahidir. Ele aldığı pek çok konuda zamanı aşan evrensel düşünüşüyle Ahmet Haşim'in yazıları günümüzün okuru için de hâlâ ilgi çekicidir. Yazarın seçme eserlerine Türk Edebiyatı Klasikleri Dizimizde yer vermeyi sürdüreceğiz.
Yazar
Ahmet Haşim
Basım Dili
Türkçe
Basım Numarası
1
Basım Tarihi
2019-10
Ebat
125-205
Kağıt Cinsi
2.Hamur
Kapak
Karton Kapaklı
Sayfa Sayısı
144
YayKat
Edebiyat
Etiketler
Bize, Bize Göre, Bize Göre ve, Bize Göre ve Bir, Bize Göre ve Bir Seyahatin, Bize Göre ve Bir Seyahatin Notları, Bize Göre ve Bir Seyahatin Notları Günümüz, Bize Göre ve Bir Seyahatin Notları Günümüz Türkçesiyle, Bize Göre ve Bir Seyahatin Notları Türkçesiyle, Bize Göre ve Bir Seyahatin Günümüz, Bize Göre ve Bir Seyahatin Günümüz Türkçesiyle, Bize Göre ve Bir Seyahatin Türkçesiyle, Bize Göre ve Bir Notları, Bize Göre ve Bir Notları Günümüz, Bize Göre ve Bir Notları Günümüz Türkçesiyle, Bize Göre ve Bir Notları Türkçesiyle, Bize Göre ve Bir Günümüz, Bize Göre ve Bir Günümüz Türkçesiyle, Bize Göre ve Bir Türkçesiyle, Bize Göre ve Seyahatin, Bize Göre ve Seyahatin Notları, Bize Göre ve Seyahatin Notları Günümüz, Bize Göre ve Seyahatin Notları Günümüz Türkçesiyle, Bize Göre ve Seyahatin Notları Türkçesiyle, Bize Göre ve Seyahatin Günümüz, Bize Göre ve Seyahatin Günümüz Türkçesiyle, Bize Göre ve Seyahatin Türkçesiyle, Bize Göre ve Notları, Bize Göre ve Notları Günümüz, Bize Göre ve Notları Günümüz Türkçesiyle, Bize Göre ve Notları Türkçesiyle, Bize Göre ve Günümüz, Bize Göre ve Günümüz Türkçesiyle, Bize Göre ve Türkçesiyle, Bize Göre Bir, Bize Göre Bir Seyahatin, Bize Göre Bir Seyahatin Notları, Bize Göre Bir Seyahatin Notları Günümüz, Bize Göre Bir Seyahatin Notları Günümüz Türkçesiyle, Bize Göre Bir Seyahatin Notları Türkçesiyle, Bize Göre Bir Seyahatin Günümüz, Bize Göre Bir Seyahatin Günümüz Türkçesiyle, Bize Göre Bir Seyahatin Türkçesiyle, Bize Göre Bir Notları, Bize Göre Bir Notları Günümüz, Bize Göre Bir Notları Günümüz Türkçesiyle, Bize Göre Bir Notları Türkçesiyle, Bize Göre Bir Günümüz, Bize Göre Bir Günümüz Türkçesiyle, Bize Göre Bir Türkçesiyle,
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Alışveriş deneyiminizi geliştirmek, hizmetlerimizi sunmak, müşterilerin hizmetlerimizi nasıl kullandığını anlayarak iyileştirmeler yapabilmek ve ilgi alanlarına göre özelleştirilmiş reklamlar da dahil olmak üzere reklamları gösterebilmek için çerezler ve benzeri araçları kullanmaktayız. Onaylı üçüncü taraflar da bu araçları, reklam gösterimimizle bağlantılı olarak kullanır.