Birleşmiş Milletler Sistemi; Uluslararası Örgütler Hukuku
Birleşmiş Milletler Sistemi; Uluslararası Örgütler Hukuku

Birleşmiş Milletler Sistemi; Uluslararası Örgütler Hukuku

Tedarikçi : Erdem Denk
Fiyat : ₺240,00
Barkod : 9786054627950
:
Çeşitli itirazlara, eleştirilere ve hatta yok sayma anlamına gelen uygulamalara rağmen BM'nin günümüz uluslararası ilişkiler/hukuk sisteminin temel yapısı olmaya devam ettiği söylenebilir. Kuşkusuz bunda neredeyse tüm devletlerin üyesi olması ve eğitimden sağlığa, iklimden turizme varana kadar hemen hemen her konuda çalışmalar yapan bileşenlere sahip olması önemli bir etken. Üstelik, klişe ifadeyle "şu meşhur küreselleşme dönemi", klasik egemenlik anlayışını dönüştürdüğü gibi uluslararası hukuku da adeta bir "iç hukuk" haline getiriyor ve bu sürecin belki de en önemli araçlarından biri de Uzmanlık Örgütleri'yle birlikte bir bütün oluşturan "BM sistemi". Öte yandan, BM'nin en çok dikkat çeken özelliğinin ana organı olan Güvenlik Konseyi'ne "dünya barışını koruma ve kollama"görev ve yetkisinin verilmesi olduğu da açık. Üstelik bu yetkinin ancak Güvenlik Konseyi'nin bazı üyelerine "daha eşit" statüsü verilmesiyle yerine getirilebileceğinin öngörülmesi, ziyadesiyle tartışmalı olsa da, somut bir veri. Buysa bize uluslararası barış  ve güvenliği koruma" kavramının aslında "savaş  olmaması"nı değil "kurulmuş  statükonun korunması/bozulmaması" durumunu ifade ettiğini gösteriyor. Zaten örgüte dönem dönem kimi devletler tarafından yapılan en önemli itiraz da bu. Ne var ki, itirazcı devletlerin temel derdinin mevcut sistemin adaletsizliğini gidermekten ziyade kendilerinin de "(yeni) statüko kuran" aktörler olarak tanınması olduğu görülmekte. BM'yi herkesin her an işine gelebilecek "evladiyelik bir örgüt" olarak meşru kılan da büyük ölçüde bu durum olsa gerek. Zira "dünya barışı" gibi meşru bir hedefin ancak başta BM olmak üzere uluslararası örgütler üzerinden sağlanabileceği görüşü bir yana, devletlerin BM'yi içinde uygun konum elde edere diğerlerine karşı kullanılacak çok işlevsel bir ara yüz olarak gördüğü anlaşılıyor.
Yazar
Erdem Denk
Sayfa Sayısı
400
Basım Tarihi
2015-03
Basım Numarası
2
Basım Dili
Türkçe
Kapak
Karton Kapaklı
Kağıt Cinsi
2.Hamur
Ebat
165-245
YayKat
Hukuk
Etiketler
Birleşmiş, Birleşmiş Milletler, Birleşmiş Milletler Sistemi, Birleşmiş Milletler Sistemi Uluslararası, Birleşmiş Milletler Sistemi Uluslararası Örgütler, Birleşmiş Milletler Sistemi Uluslararası Örgütler Hukuku, Birleşmiş Milletler Sistemi Uluslararası Hukuku, Birleşmiş Milletler Sistemi Örgütler, Birleşmiş Milletler Sistemi Örgütler Hukuku, Birleşmiş Milletler Sistemi Hukuku, Birleşmiş Milletler Uluslararası, Birleşmiş Milletler Uluslararası Örgütler, Birleşmiş Milletler Uluslararası Örgütler Hukuku, Birleşmiş Milletler Uluslararası Hukuku, Birleşmiş Milletler Örgütler, Birleşmiş Milletler Örgütler Hukuku, Birleşmiş Milletler Hukuku, Birleşmiş Sistemi, Birleşmiş Sistemi Uluslararası, Birleşmiş Sistemi Uluslararası Örgütler, Birleşmiş Sistemi Uluslararası Örgütler Hukuku, Birleşmiş Sistemi Uluslararası Hukuku, Birleşmiş Sistemi Örgütler, Birleşmiş Sistemi Örgütler Hukuku, Birleşmiş Sistemi Hukuku, Birleşmiş Uluslararası, Birleşmiş Uluslararası Örgütler, Birleşmiş Uluslararası Örgütler Hukuku, Birleşmiş Uluslararası Hukuku, Birleşmiş Örgütler, Birleşmiş Örgütler Hukuku, Birleşmiş Hukuku, Milletler, Milletler Sistemi, Milletler Sistemi Uluslararası, Milletler Sistemi Uluslararası Örgütler, Milletler Sistemi Uluslararası Örgütler Hukuku, Milletler Sistemi Uluslararası Hukuku, Milletler Sistemi Örgütler, Milletler Sistemi Örgütler Hukuku, Milletler Sistemi Hukuku, Milletler Uluslararası, Milletler Uluslararası Örgütler, Milletler Uluslararası Örgütler Hukuku, Milletler Uluslararası Hukuku, Milletler Örgütler, Milletler Örgütler Hukuku, Milletler Hukuku, Sistemi, Sistemi Uluslararası,
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Alışveriş deneyiminizi geliştirmek, hizmetlerimizi sunmak, müşterilerin hizmetlerimizi nasıl kullandığını anlayarak iyileştirmeler yapabilmek ve ilgi alanlarına göre özelleştirilmiş reklamlar da dahil olmak üzere reklamları gösterebilmek için çerezler ve benzeri araçları kullanmaktayız. Onaylı üçüncü taraflar da bu araçları, reklam gösterimimizle bağlantılı olarak kullanır.